O piknikuTo już 4 Piknik Naukowy, organizowany przez Centrum Nauki Keplera! Centrum Przyrodnicze oraz Planetarium Wenus przygotowało jak zwykle wiele ciekawych atrakcji związanych z popularyzacją nauki, przede wszystkim poprzez zabawę i jej doświadczanie.

50 lat temu, 20 lipca 1969 roku, po raz pierwszy człowiek postawił stopę na księżycu. Od tego czasu postęp technologii nabiera coraz większego rozpędu, a do kolejnej naszej wizyty na srebrnym globie brakuje nam już naprawdę niewiele. Na księżyc może wybrać się każdy z nas. I choć na razie może się to zadziać tylko w naszej wyobraźni, od marzeń do realizacji dzieli nas jedynie pokonywanie kolejnych, wyznaczanych sobie celów.

"Halo, halo Księżyc, tu Ziemia"! Bawimy się świetnie, poznając przy tym wiele księżycowych tajemnic! Tegoroczny Piknik Naukowy, w wielu momentach będzie nawiązywał właśnie do Księżyca, ale nie tylko. Jak co roku, przygotowaliśmy specjalne strefy: KOSMOS, RELAKS, EKSPERYMENT, PRZYRODA oraz PARTNERZY.

AktualnościIV PIKNIK NAUKOWY poprowadzi Rademenez!
IV Piknik Naukowy Centrum Nauki Keplera poprowadzi Radosław "Rademenez" Blonkowski!
Rademenez od kilku lat jest czołowym prowadzącym większość wydarzeń tanecznych w Polsce oraz prezenterem podczas meczów Falubazu. Prowadził takie imprezy jak Gdańsk Dźwiga Muzę, Warsaw Challange czy Red Bull BC One. Jego umiejętności w postaci beat boxu czy freestyle'u, w połączeniu ze świetnym kontaktem z publicznością, w tym również z dziećmi, gwarantuje doskonałą zabawę i pełen przekaz informacji na temat tego, co będzie dziać się podczas naszego wydarzenia.
Rademenez jest również w trakcje drugiej edycji projektu "100 dni na free", w ramach którego ustanowił rekord Polski we freestyle'u. Podczas pikniku nagra kolejny freestyle opowiadający o tym co dzieje się na imprezie.
AGH Space System w strefie KOSMOS
W strefie KOSMOS niesamowite, kosmiczne atrakcje, przygotowali członkowie AGH Space Systems.
Jest to studencki zespół konstrukcyjny działający od 2014 roku przy Akademii Górniczo - Hutniczej, zajmujący się rozwijaniem technologii przemysłu kosmicznego. Budują oni rakiety, łaziki marsjańskie, lądowniki planetarne, system pionowego startu - pionowego lądowania oraz gondole balonów stratosferycznych. Ich pełna pasji i zapału praca zaowocowała wieloma sukcesami na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej, między innymi:
- 1. Miejsce Cansat Competition 2015
- 1. Miejsce Global Space Balloon Challenge 2016
- 2. Miejsce i nagroda specjalna „Technical Excellence” Spaceport America Cup 2019
- 2. Miejsce Spaceport America Cup 2018
- 2. Miejsce Indian Rover Challenge 2019
- 2. Miejsce Global Space Balloon Challenge 2019
- 3. Miejsce Cansat Competition 2019
Wyniki ich badań na największych światowych konferencjach, takich jak ROSCon (2016 Seul), EUCASS (2017 Mediolan, 2019 Madryt), AIAA SciTech (2019 San Diego).
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej spacesystems.agh.edu.pl oraz na facebooku AGH Space Systems
LIGATURA i klocki konstrukcyjne
Zielonogórska firma Ligatura oferuje wszechstronne i bogate usługi poligraficzno-introligatorskie, które wymagają twórczego podejścia. Ciekawym projektem firmy jest stworzenie klocków konstrukcyjnych do samodzielnego złożenia.
Połączenie klocka o oryginalnej konstrukcji i specjalnego łącznika daje niespotykane dotąd możliwości kształtowania form przestrzennych. Zestawy takich klocków zaprezentowane zostaną podczas Pikniku i każdy uczestnik będzie miał okazję na zbudowanie ciekawych budowli, zgodnie z przygotowanymi instrukcjami. Szukajcie ich w strefie PARTNERZY!


Gra terenowa z kosmicznymi nagrodami
Podczas pikniku, na wszystkich chętnych czekać będzie gra terenowa. Na specjalnie przygotowanych kartach, znajdować się będzie 5 wolnych miejsc na pieczątki. W każdej ze stref wyznaczone będą punkty, oznaczone wykrzyknikami, w których wykonać trzeba będzie zadanie specjalne. Po wykonaniu zadania, wyznaczone do tego osoby, przybiją pieczątki w odpowiednich miejscach. Każdy kto weźmie udział w zabawie, może wziąć udział losowaniu wyjątkowych nagród! Losowania odbędą się na głównej scenie pikniku, o godzinie 13.20, 15.20 oraz 17.30.
Dr Clown zaprasza do strefy RELAKS!
Nasz kolejny partner to Fundacja „Dr Clown”! Prowadzi ona w Polsce, od 12.07.1999 roku, program terapii śmiechem i zabawą. Kolorowi clowni – terapeuci pracują w polskich szpitalach dziecięcych, placówkach specjalnych, domach pomocy społecznej, świetlicach socjo-terapeutycznych, domach dziecka i wszędzie tam gdzie przebywają chore lub niepełnosprawne dzieci. Gelotologia to prawidłowe określenie terapii śmiechem (greckie gelos znaczy śmiać się). Na całym świecie terapia ta zyskuje coraz większą popularność w służbie zdrowia. Kolorowi uśmiechnięci Doktorzy również w tym roku będą wspierać nasz Piknik. Znajdziecie ich w strefie RELAKS.

Wystawa Patchworku podczas IV PIKNIKU
Podczas IV Pikniku Centrum Nauki Keplera stanowisko oczaruje nas feerią kolorów. Zaprezentowanych zostanie 20 prac przygotowanych przez członków Stowarzyszenia na wystawę „Raz na ludowo”. Prace są inspirowane polskim folklorem i sztuką ludową. Łatwo odnajdziemy charakterystyczne elementy florystyczne, zdobienia czy doszukamy się kolorystyki charakterystycznej dla regionów Polski. Zachwycimy się precyzją wykonania prac i poznamy tajniki ich tworzenia.
Wśród celów jakie stawia sobie Stowarzyszenie Polskiego Patchworku znajdziemy propagowanie działań edukacyjnych na rzecz upowszechniania sztuki patchworku, wspieranie twórców zaangażowanych w rozwijanie tej formy rękodzieła, organizowanie wystaw, konkursów i kursów patchworkowych. Polskie patchworki są prezentowane nie tylko w naszym kraju. Przygotowane stanowisko to punkt obowiązkowy podczas odwiedzin naszego Pikniku.
"Leśna Osada" z Lasami Państwowymi!
Już kolejny raz, Lasy Państwowe z partnerami, zapraszają podczas pikniku do „Leśnej Osady”.
Drewno to „super surowiec”, o czym przekonają nas prezentując, na warsztatach, innowacyjną grę tematyczną, a także pokażą atrakcyjne eksperymenty z drewnem księżycowym.
Ponadto przygotowali doświadczenia związane z minerałami. Opowiedzą o geośrodowisku w kontekście piękna zielonogórskich lasów.
Będzie też o miodzie… Serdecznie zapraszamy na pokaz bartniczy. Zaprzyjaźnieni pszczelarze uchylą rąbka tajemnicy.
Na naszych gości, zarówno w środku Centrum Przyrodniczego, jak i na zewnątrz, czekać będzie zakątek łowiecki, quizy, ciekawostki przyrodnicze o lesie i jego mieszkańcach i dużo, dużo nauki, wiedzy i edukacji leśnej dla każdego.
Bo edukacja leśna jest naszą i Waszą przygodą!
"Leśnej osady" szukajcie w strefie PARTNERZY!
W strefie KOSMOS stanie wielki wahadłowiec!
Strefa Kosmos pełna będzie księżycowych niespodzianek i ciekawostek. Nie zabraknie również świetnej zabawy! W centrum strefy umieszczony zostanie wielki, dmuchany wahadłowiec, po którego ścianach będzie można się wspiąć i zjechać. Dodatkowo będzie można dowiedzieć się czegoś na temat prawdziwych wahadłowców.
W strefie KOSMOS znajdziemy księżycowego łazika i zobaczymy jak pracują drukarki 3D. Nie zabraknie również teleskopów. Jeśli pogoda pozwoli, każdy chętny, będzie mógł popatrzyć przez nie na naszą dzienną gwiazdę. Rozegrany zostanie również mini turniej w KOSMO memo. Szczegółowy program i opis strefy znajdziecie w zakładce "Strefy".
Zwierzęta egzotyczne w strefie PRZYRODA
W strefie PRZYRODA, wielki HIT!
Wystawa zwierząt egzotycznych ZOO TEAM prezentuje kilkadziesiąt fascynujących okazów. Na wyciągnięcie ręki zwiedzających będą takie zwierzęta, jak olbrzymie pająki ptaszniki (nazywane często tarantulami), groźnie wyglądające skorpiony, intrygujące węże, zwinne gekony, agamy, legwany, a także olbrzymie wije, skolopendry i straszyki. Wystawa stwarza możliwość głaskania, brania na rękę, a nawet robienia sobie zdjęć z wybranymi okazami. W trakcie trwania wystawy będzie można nie tylko zobaczyć egzotyczne zwierzęta, ale też porozmawiać z profesjonalnymi hodowcami. Wystawa otrzymała wielokrotnie nagrody GRAND PRIX w kategorii najciekawszych wystaw na targach zoologicznych.
Dodatkową atrakcją wystawy zwierząt egzotycznych będzie wystawa zdjęć prezentujących wybrane okazy w dużym formacie. Miłośnicy okazów egzotycznych będą zatem mogli odkryć wiele interesujących szczegółów, doskonale widocznych w powiększeniu, a amatorzy fotografii będą mogli liczyć na wsparcie w postaci cennych wskazówek na temat fotografowania zwierząt.
Kreator Planet na IV PIKNIKU NAUKOWYM
Słyszeliście o egzoplanetach? Ile ich jest i jak wyglądają planety poza naszym Układem Słonecznym? Czy jest tam gdzieś taka choć trochę podobna do naszej? Właśnie pracujemy nad Kreatorem Planet, dzięki któremu będziemy mogli sami stworzyć lądy, morza, rzeki i oceany, a nawet wprowadzić tam jakieś życie.
Kreator Planet pozwoli nie tylko na zabawę w przestrzeni podobnej do tej ziemskiej, ale także np. na przelewanie lawy na Wenus i tworzenie kraterów na Księżycu! Zabawa – Kosmos!
Nasza piaskownica zadebiutuje właśnie na Pikniku. Wszyscy chętni będą mogli zbudować księżycowe kratery i nie tylko!
Do zobaczenia!
Powered by CuteNews

StrefyPARTNERZY. Strefa atrakcji przygotowana przez firmy i instytucje współpracujące na co dzień z Centrum Nauki Keplera.

KOSMOS. Strefa przygotowana przez Centrum Nauki Keplera - Planetarium Wenus. Zobacz olbrzymi, dmuchany prom kosmiczny, dowiedz się jak działa drukarka 3D, spróbuj pokierować łazikiem kosmicznym, sprawdź co można zobaczyć na niebie przez teleskop.

EKSPERYMENT. Niewiarygodne pokazy zapewni szalony profesor z Miasta Nauki. Przyjdź i zobacz wybuchy wodoru, zmierz swoje uczucia termometrem miłości, zjedz azotowe chrupki. A może w czasie wakacji jedziesz nad morze? Przyjdź do nas i sprawdź, co przygotowali naukowcy z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademi Nauk w Sopocie.

PRZYRODA. Strefa przygotowana przez Centrum Nauki Keplera - Centrum Przyrodnicze. Mega atrakcyjne pokazy i doświadczenia z fizyki, chemii, biologii i matematyki. Wystawa zwierząt egzotycznych. Zrób sobie zdjęciez żywym wężem, jaszczurką lub pająkiem. Wystawa połączona z zajęciami i prezentacjami dla dzieci.

RELAKS. strefa odpoczynku dla rodziców i zabaw dla najmłodszych. Pokazy ratowników WOPR, tor sprawnościowy przygotowany przez park trampolin Skokoloco.

ProgramDo pobrania


Mapa wydarzeniaPartnerzy