Ferie zimowe 2025

Podczas ferii zimowych będziemy na Was czekać od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00. Oprócz zwiedzania naszych wystaw proponujemy zajęcia feryjne. Zobaczcie co przygotowaliśmy.

21 stycznia 2025, godz. 11.45-12.45
A może morze? Ryby Bałtyku

wiek: 5+ lat
Podczas zajęć dowiemy się jak powstało Morze Bałtyckie, dlaczego jest wyjątkowe i jak to możliwe, że żyją w nim ryby, które spotkamy w rzekach i jeziorach. Wraz z Kasią, mieszkanką Norwegii, dotrzemy wirtualnie nad Morze Północne i pokażemy cieśniny duńskie dzięki którym słone, chłodne i bogate w tlen wody Morza Północnego łączą się z naszym Morzem Bałtyckim. Na zajęciach ich uczestnicy poznają niesamowite ryby, zobaczą pod mikroskopem ich łuski, a na koniec wykonają swoją rybę hand-made.

22 stycznia 2025, godz. 11.45-12.45
Szalona Maszyna Goldberga

wiek: 6+ lat
Zapraszamy na wyjątkowe zajęcia, podczas których dzieci zbudują własną maszynę Goldberga! To złożone urządzenie wykonujące proste zadanie w skomplikowany sposób. Dowiemy się, skąd pochodzi idea tych niezwykłych wynalazków. Podczas zajęć dzieci nauczą się zasady przyczyny i skutku, projektowania i budowania mechanizmów, a także jak współpracować w grupie.

23 stycznia 2025, godz. 11.45-12.45
Świat gadów

wiek: 4+ lat
Zapraszamy na spotkanie z naszymi gadami, czyli z gekonami, agamą i wężami. Poznamy ich zwyczaje i dowiemy się więcej o tych zwierzętach, czym się różnią między sobą. Główną atrakcją będzie oczywiście spotkanie z żywymi zwierzętami.

24 stycznia 2025, godz. 11.45-12.45
Łąki kwietne

wiek: 6+ lat
Łąki kwietne to koncepcja, która zyskuje na popularności w Europie od kilku lat. W Polsce coraz więcej miast przekształca tereny zieleni, tworząc miejskie łąki. To jedno z najprostszych działań proekologicznych, które może przynieść wiele korzyści. Jak jednak skutecznie to zrobić i jakich błędów unikać? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie podczas naszych zajęć. Zaprosimy uczestników do odkrywania tajemnic łąk kwietnych, ich roli w ekosystemie oraz sposobów ich wykorzystania w przestrzeni miejskiej. Dzieci będą miały okazję poznać bogactwo roślin i zwierząt, które zamieszkują te naturalne obszary, oraz dowiedzieć się, jak mogą przyczynić się do ochrony tych cennych ekosystemów.

28 stycznia 2025, godz. 11.45-12.45
Pod napięciem

wiek: 7+ lat
Na zajęciach dowiemy się m.in. jak powstaje ładunek elektryczny i prąd, spróbujemy też odpowiedzieć na pytanie, czy wszystko przewodzi prąd.
Zajęcia prowadzone są w trybie warsztatowym. Podczas warsztatów uczestnikom zostaną przybliżone zagadnienia z elektrostatyki. Poznają metody elektryzowania ciał przez tarcie i indukcję, zapoznają się z urządzeniami związanymi z tą tematyką np. generatorem Van de Graaffa.

29 stycznia 2025, godz. 11.45-12.45
Fascynujące owady

wiek: 4+ lat
Zajęcia tematycznie odnoszą się do wybranych zagadnień związanych ze światem owadów. Ich uczestnicy poznają m.in.: budowę owadów, przystosowania do trybu życia i różnorodność tej grupy bezkręgowców oraz przeprowadzą obserwację żywych owadów z naszych hodowli. Zajęcia są dostosowane do przedziału wiekowego uczestników.

30 stycznia 2025, godz. 11.45-12.45
Widowiskowa chemia

wiek: 5+ lat
Chemia jest niezwykle ciekawa i towarzyszy nam każdego dnia. Proponowane zajęcia, poprzez szereg zaskakujących eksperymentów, mają na celu zachęcić uczestników do zgłębiania tajników chemii. Młodzi adepci nauk chemicznych będą mieli okazję samodzielnie wykonywać bezpieczne i proste doświadczenia pod czujnym okiem prowadzących. Poziom merytoryczny zajęć będzie dostosowany do wieku uczestników.

31 stycznia 2025, godz. 11.45-12.45
Matematyka w przyrodzie

wiek: 9+ lat
Zajęcia zajmujące się fascynującym światem przyrody postrzeganym oczyma matematyka. Natura jest zaprogramowana optymalnie i logicznie, według powtarzalnych, uniwersalnych reguł, które naukowcy potrafią zbadać, zrozumieć i jednoznacznie opisać matematycznymi zależnościami, wzorami. Na zajęciach zajmiemy się jednym z fenomenów jakim jest zachwycająca symetria w naturze, fraktalami oraz ciągiem Fibonacciego.

Cena dla uczestnika – 25,00 zł, a dla opiekuna 1,00 zł. Ogólna liczba miejsc na każde zajęcia – 25 osób.
Bilety można zakupić przez stronę internetową www.bilety.centrumnaukikeplera.pl oraz w kasie Centrum Przyrodniczego.