Opowiemy Wam… o Bronisławie Buglu i Czesławie Łuniewiczu — wystawa fotograficzna

Zapraszamy Państwa na wyjątkową wystawę. Grupa Akademii Wychowania Fotograficznego postanowiła podążyć śladami i drogami dwóch fotografów – Czesława Łuniewicza i Bronisława Bugla.
Członkowie Grupy zagłębili się w miejsca, w których oni mieszkali, pracowali, odwiedzali i żyli. Celem wystawy jest podzielenie się refleksjami i przemyśleniami o nich. Jest to subiektywna opowieść o Buglu i Łuniewiczu.
Dwie postacie obu fotografów są niezwykle istotne dla zielonogórskiego świata fotografii.
Bronisław Bugiel (ur. 1934, zm. 2021), od 1954 roku mieszkał i pracował w Zielonej Górze. Przez 36 lat, aż do emerytury w 1990 roku, był fotoreporterem Gazety Zielonogórskiej (późniejszej Gazety Lubuskiej), stając się nieodłącznym elementem kulturalnego krajobrazu regionu. Jego aktywność nie ograniczała się jednak tylko do codzienności. Brał udział w licznych wystawach fotograficznych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Już na emeryturze zajął się pracami w technice gumy chromianowej, co stanowiło kolejny rozdział w jego artystycznej drodze.
Czesław Łuniewicz (ur. 1927, zm. 2014), urodzony na Wileńszczyźnie, był fotoreporterem redakcji „Nadodrze”. Członek Związku Artystów Fotografików, eksplorował temat aktu kobiecego, przyciągając uwagę entuzjastów sztuki. Pod pseudonimem Jan Trzcina publikował fotografie aktów na łamach „Nadodrza” oraz eksperymentował z techniką solaryzacji i grafizacji.
Tematyka światła i cienia, zawsze towarzysząca twórczości obu artystów, odnajduje swoje odzwierciedlenie w ich pracach. Stanowią one niezaprzeczalny dowód na to, że fotografia to nie tylko rzemiosło, lecz przede wszystkim sztuka, zdolna uchwycić esencję chwil i emocji.
Bronisław Bugiel i Czesław Łuniewicz odeszli, pozostawiając po sobie nie tylko zbiory niezwykłych fotografii, ale także niezatarte ślady w sercach tych, którzy mieli przyjemność podziwiać ich prace i poznać ich historie. Jako artyści, związani z różnymi okresami i miejscami, pozostawią swoje dziedzictwo dla kolejnych pokoleń fotografów, inspirując do poszukiwania piękna w codzienności oraz doceniania magii chwili uchwyconej obiektywem aparatu fotograficznego.
Autorzy zdjęć prezentowanych na wystawie: Halina Adamiak, Małgorzata Barańska, Paweł Janczaruk, Teresa Kaczmarek, Jolanta Kostecka, Regina Pawliczak, Irena Zawadzka.
Do zobaczenia na wernisażu 14 czerwca, o godz. 17.00. Wstęp bezpłatny