Projekt „Mali odkrywcy świata przyrody”
Od października 2024 r. Centrum Nauki Keplera — Centrum Przyrodnicze realizowało projekt „Mali odkrywcy świata przyrody”, w ramach programu MEN „Kto ty jesteś? – Polak mały”. Program, adresowany do najmłodszych, został podzielony na cztery moduły tematyczne. Propozycja CNK-CP, odnosząca się do modułu „Odkrywcy Świata”, znalazła się wśród 49 przyjętych wniosków, na 665 zgłoszonych. Są to zajęcia edukacyjne adresowane do najmłodszych – przedszkolaków z Rozśpiewanego Przedszkola MP 34 w Zielonej Górze, a ich głównym celem jest odkrywanie niezwykłego świata natury, jej bogactwa i piękna oraz złożoności i bioróżnorodności, w oparciu o ideę STEM. Przygotowane scenariusze pozwalają na pokazanie powiązań w obrębie nauk przyrodniczych i przedstawienie ich w szerszej perspektywie. Zajęcia realizowane są w formie interaktywnych warsztatów z wykorzystaniem niestandardowych metod edukacyjnych i nowoczesnych pomocy naukowych. Zaproponowane tematy zajęć to: „Dobra energia, czyli czym jest OZE”, „Dobry plastik, czyli poznajemy bioplastik”, „Mydło-powidło, czyli magia eksperymentów”, „ABC recyklingu”, „Sekrety zwierząt, czyli poznajemy bioróżnorodność”, „Jesteśmy na Ty z ekologią”, „Świat owadów, czyli poznajemy podopiecznych naszego insektarium”, „Świat gadów, czyli poznajemy podopiecznych naszego wiwarium”. Uzupełnieniem autorskich scenariuszy są innowacyjne pomoce dydaktyczne i praca z edukatorem przy stanowiskach interaktywnych w CNK-CP, m.in. na ekspozycji ZOOM oraz „Zwierzęta naszych lasów”.
Edukacja przyrodnicza powinna być istotną częścią wychowania przedszkolnego. Jej celem bowiem jest zbliżenie dzieci do przyrody, kształtowanie właściwych postaw odnoszących się do świata ożywionego. W podnoszeniu świadomości ekologicznej dużą rolę odgrywają określone aktywności, w oparciu o specjalnie przygotowane zajęcia tematyczne. To od nich zależy w dużym stopniu, czy uda się w dziecku rozbudzić zainteresowanie światem przyrody. Przyczyniają się one do kształtowania umiejętności obserwowania przyrody, uwrażliwiania na destrukcyjną działalność człowieka, dostrzegania problemów przyrodniczych i rozwiązywania ich, dostrzegania i poznawania zagrożeń cywilizacyjnych, zrozumienia współzależności zachodzących w przyrodzie.
Kierownikiem projektu jest dr Krystyna Walińska – Kierownik CNK-CP, koordynatorkami główne specjalistki CNK-CP – dr Hanna Kurian-Harkowiec i mgr Urszula Karwalajtys, a realizację poszczególnych zajęć wspiera zespół pozostałych specjalistów CNK-CP. Podsumowaniem projektu było uroczyste zakończenie, podczas którego mali odkrywcy przyrody otrzymali specjalne certyfikaty, a na sali ekspozycyjnej otworzono wystawę fotograficzną, przedstawiająca realizację projektu.